Смисао и циљ учешћа на литерарним конкурсима

Смисао и циљ учешћа на литерарним конкурсима као што је овај у организацији задужбине „Доситеј Обрадовић“ разумели смо као начин да младим људима приближимо идеје великана српске културе и књижевности који су у свом времену разумели да је кључ опстанка и слободе једног народа у његовој култури.

Доситеј Обрадовић је настојао да српском народу, који је започео борбу за ослобођење од вишевековног ропства, да подстицај кроз отварање школа, културних институција, штампање књига и да му врати наду и самопоуздање; да младима прикаже сјај наше древне културе и повеже нас са духовним настојањима нове епохе. Мислим да је то захтев и нашег времена и да имамо задатак да младе нараштаје васпитавамо и образујемо да познају, поштују и воле свој матерњи језик, српску књижевност и културу, јер она то заслужује. На крају, није важно да ли то други признају, важно је да ми сами знамо њену величину и значај, јер једино тако смо и ми сами, као њен део, велики и значајни.

Професорка српског језика и књижевности

Милана Перошевић Мартиновић